Yalova Valiliği Ekmek Zammını Mahkemeye Taşıyor

Yalova Valiliği Ekmek Zammını Mahkemeye Taşıyor

Yalova Valiliği devletin ve hükümetin enflasyonla mücadele edilmesi yönündeki tedbirleri ve talimatları doğrultusunda ekmek zammını yargıya taşıma kararı aldı.

Yalova, Kocaeli ilinin ardından ekmeğe yapılan zammı mahkemeye götüren diğer bir il oluyor. Yapılan zammın devletin ve hükümetin enflasyonla mücadele edilmesi yönündeki tedbirleri ve talimatlarına ters düştüğü belirtilirken son sözü de mahkemelerin söylemesi bekleniyor. Ekmek zammına yönelik açılacak olan davanın gerekçesi ve detayları ise şu şekilde; “Son dönemde mal ve hizmetlerin fiyatlarında pandeminin yanısıra diğer bazı dışsal etkenlerle dalgalanmalar yaşanmış ve Devletimizin ve Hükümetimizin aldığı önlemlerle başta döviz fiyatları olmak üzere mal ve hizmet piyasalarında dengelenme sürecine girilmiştir.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinin 04.12.2020 tarihli kararıyla, 200 gr ekmeğin fiyatının 1,90 TL (kg, 9,50 TL) olarak belirlenmesine karar verildiği bildirilmesi sonrasında ekmeğin fiyatında yapılan artışın Valilik Makamınca uygun görülmemesi üzerine, Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 6 ncı maddesi uyarınca, yine  Valilik Makamının onayı ile  kurulan itiraz komisyonunda söz konusu artışa ilişkin yapılan oylama neticesinde anılan tarifenin reddedilmesine karar verilmişti.

Bu defa Yalova Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ve Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından 230 gr 2,00 TL (kg 8,70 TL)  olarak belirlenmesine karar verildiği bildirilmiştir.         

Artışın konusunu oluşturan ekmek Türk Gıda Kodeksinde tanımlanan kamuoyunda beyaz ekmek olarak bilinen ekmektir. Ekmek üretimini de yapan işletmeler tarafından sadece beyaz ekmek üretilmemekte artışa konu beyaz ekmekle birlikte, poğaçadan, kepek ekmeğe, yaş pastaya kadar çok geniş bir yelpazede, hammaddesi un olan pek çok ürün üretilmekte ve satışı yapılmaktadır. Artışa konu edilen ekmek ise, daha çok dar gelirli, asgari ücretle çalışan ve kalabalık aileler tarafından tüketilmektedir.

Diğer taraftan Ticaret Bakanlığı tarafından Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişiklik ile azami fiyatları tarifeyle belirlenen hızlı tüketim mallarının (ekmek dahil)  temini karşılığında üreticiye (fırıncılara) birim miktar başına yapılacak ödemenin; tedarikçiler ile büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletmeler için tarifedeki azami fiyatın yüzde seksen beşinden, bunların dışındaki perakende işletmeler için ise yüzde sekseninden az olamayacağı; büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan söz konusu malların en fazla yüzde beşinin satılamadığı gerekçesiyle iade edilebileceği düzenlenerek ekmek üretimi yapan işletmelerin lehine düzenlemeler yapılmıştır.

Yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, ekmeğin fiyatı belirlenirken ekmeğin maliyet unsurları ile tüketicinin ihtiyaç ve alım gücü arasında sağlıklı bir denge kurulmadan ve ülke genelinde diğer odalar tarafından belirlenen tarifelerin üzerinde,  ekmeğin kg fiyatının belirlendiğinin anlaşılması üzerine Devletimizin ve Hükümetimizin enflasyonla mücadele edilmesi yönündeki tedbirleri ve talimatları doğrultusunda Valilik Makamınca ekmek fiyatında artışın önüne geçilmesi için gerekli işlemlere başlanılmıştır”

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle