Türk Dünyası Gazetecileri 15 Kez Buluştu

Türk Dünyası Gazetecileri 15 Kez Buluştu

YAFEM 15. Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması Yalova’da başladı. Toplantıya Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş de katıldılar.

Toplantıya Yalova Belediye başkan vekili Mustafa Tutuk, İl Genel Meclis başkanı Hasan Soygüzel, Kuzey Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Levent Buș, Mamușa Belediye Başkanı Abdulhadi Krasic, ve internet üzerinden Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ile farklı ülkelerden basın mensupları katıldılar.

4 gün sürecek toplantının organize ve moderatörlüğünü araştırmacı tarihçi Muhsin Sevencan yaptı.Ak Parti Yalova il Gençlik Kolları Genel başkanı ve Yalova milletvekili Ahmet Büyükgümüş de yaptığı konuşmada "Türk Dünyasında yaşanan gelişmeleri anlatarak Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması programının önemini belirtti ve tüm katılımcılara başarılar diledi.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel de birer selamlama konuşması gerçekleştirdi.

  1. Türk Boyları Kültür Şöleni kapsamında Yalova’da gerçekleştirilen YAFEM 15. Türk Dünyası Gazeteciler Buluşması’nda; Azerbaycan, Kazakistan, Doğu Türkistan (Uygur Özerk Bölgesi), Kırım, Suriye ve Irak Türkmenleri, Kıbrıs Türk Devleti, Tataristan, Altay, Karaçay-Balkar, Dağistan-Nogay, Afganistan Türkmenleri temsilcilerinin internet üzerinden katılımı ile başta olmak üzere, Ortadoğu’dan Kafkaslar’a, Balkanlar’dan Orta Asya’ya uzanan Türk Kültür Coğrafyası’nın temel sorunları ele alınacak.

4 gün sürecek olan toplantıda yapılacak konuşmalar, teklif, öneriler ve istişareler neticesinde bazı kararlar 29 Temmuz 2021 Pazartesi günü 'Yalova Sonuç Bildirgesi' olarak yayımlanacak.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle