Teknoloji Geliştirme Bölgesine Cumhurbaşkanı’ndan Onay

Teknoloji Geliştirme Bölgesine Cumhurbaşkanı’ndan Onay

Yalova Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi talebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Karar 3196 sayılı Resmi gazetede de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi.

2019 yılı Temmuz ayında Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitemiz ile Yalova Ticaret ve Sanayi Odası arasında kurucu heyet protokolü imzalandı. Kurucular heyeti tarafından Teknoloji Geliştirme Bölgesi için hazırlanan talep Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ulaştırılmıştı. Burada yapılan incelemede kurucu heyette revizeye gidilerek Tersaneler Birliği, İMES OSB, YTSO’yu içerisine alan bir heyet teşkil edildi. Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin teknolojik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin ticarileştirilmesi, üründe ve üretim yönetiminde ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesi, verimliliği arttıracak ve üretim maliyetlerini düşürecek yeniliklerin geliştirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunun sağlanması, araştırmacılara iş imkânlarının sağlanması ve ileri teknoloji yatırımları yapacak yabancı sermayenin ülkeye girişinin hızlandırılması, sanayinin rekabet gücünün arttırılması kapsamında bireysel girişimleri ortak platformda buluşturacak, bölgesel-küresel üretimi hedeflediğine de vurgu yapılmıştı.

Aradan geçen süreçte yapılan görüşmeler tamamlanarak teklif Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu. Erdoğan ise talebi onayladı. Resmi gazetede yayınlanan Yalova Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi için artık resmen çalışmalara başlanmasının da önü açıldı.

Bahar aylarında çalışmalar başlayacak
Teknopark’la ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ise, “3 senedir Teknopark üzerinde çalışıyoruz. Teknopark’ı 50 dönümlük arazi üzerinde kuracağız. Burayla ilgili parselasyon çalışması da tamamlandı. Tersaneler Birliği, İMES OSB, YTSO ortaklığında kuruldu.  15 milyon TL bütçemiz var. Bunun 4 milyonu şirket ortaklarından 11 milyon TL’si de devlet tarafından karşılanacak. Ofislerin sektörle ilgili bölümlerini İMES OSB’de açacağız. İlk etapta 70 ofislik bir teknoloji merkezi planladık. Ancak bunu ilerleyen süreçte 150 ofise çıkartacağız. Bu karar çıktıktan sonra projelendirme sürecine hemen başlayacağız. Önümüzdeki bahardan itibaren de yapılaşmaya başlarız. Burada önemli olan Teknopark’a şehrin sahip çıkması. Buna yönelik bir çalışma yapacak AR-GE, Patent ve teknoloji geliştirme çalışmalarını yapacağız. Yalova’mıza ve üniversitemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle