“Tedbirler Titizlikle Uygulanıyor”

“Tedbirler Titizlikle Uygulanıyor”

Yalova Valisi Muammer Erol Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tavsiyeleri ile alınan tedbirlerin titizlikle hayata geçirilmeye devam edeceğini söyledi.

Erol bu kapsamda getirilen seyahat izin belgesi zorunluluğuna da değinerek başvuruların Yalova Şehirlerarası Terminali içerisinde oluşturulan Seyahat İzin Kurulu’na yapılmasını istedi.

Yalova Valisi Muammer Erol Korona Virüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin bugüne kadar titizlikle uygulandığını bundan sonra da aynı hassasiyetle devam ettirileceğini dile getirdi. Bu kapsamda şehirlerarası seyahat kısıtlaması ile ilgili de açıklamada bulunan Vali Erol, “Şehirlerarası otobüslerle seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır. Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir. Şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır. Ayrıca, Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanlar hafta sonları kapalı olacak, hafta içi de buralarda hiçbir şekilde toplu olarak bir arada bulunulamayacaktır. Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir” dedi.

Vali Erol sözlerini şu şekilde devam ettirdi, “Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu mutlak şekilde sağlamaktır. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımız hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır. Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferlerinin Valilik iznine bağlanması yönünde karar alınmış ve Valiliğimize gerekli talimat verilmiştir. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Korona virüs tedbirleri/Otobüs konulu genelgeleri gereğince; Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak; Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararı ile sevk edilen, 1. Derecede yakınları vefat eden veya ağır hasta olanlar, özellikle son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlarımız ilimiz merkez ve ilçelerde kurulmuş bulunan ‘Seyahat İzin Kurulları”ndan ‘Seyahat İzin Belgesi’ alarak otobüs veya uçak ile seyahat edebileceklerdir. Yalova il merkezinde başvurular, Yalova şehirlerarası otobüs terminalinde görev yapan Seyahat İzin Kurulu’na yapılması gerekmektedir”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle