SGK’dan, “GSS Primleri” Yapılandırması Uyarısı

SGK’dan, “GSS Primleri” Yapılandırması Uyarısı

Yalova Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklama ile GSS Prim borcu olanların borçlarını 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemeleri durumunda gecikme zammı ve gecikme cezalarının silineceği duyuruldu.

SGK GSS Borç yapılandırmalarına yönelik önemli bir açıklamada bulunarak vatandaşları uyardı. SGK Yalova il Müdürü Mehmet Salih Aydın tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Genel Sağlık Sigortası ülkemizde ikamet eden vatandaşlarımızdan sağlık sistemi dışında kimsenin kalmaması için 01.01.2012 tarihinde hayata geçirilmiştir. Sistem çalışan, emekli ve hak sahiplerini otomatik kapsamaktadır.  Çalışmayan, emekli olmayan ya da hak sahibi konumunda olmayanların ise 2021 yılı için 107,32 ₺ genel sağlık sigortası primi ödemeleri gerekmektedir. Söz konusu miktarı da ödeyemeyecek durumda ise kişi Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurarak gelir tespiti yaptırmaları ve gelir tespiti sonucuna göre verilen kararla primleri hazine tarafından ödenmesi sağlanmaktadır” denildi.


Gecikme Zammı ve Gecikme Cezaları Siliniyor
GSS prim borcu olanların bu borçlarını 30 Nisan 2021 tarihine kadar öderlerse birçok avantajdan da yararlanabiliyorlar. Konuyla ilgili bilgi aktaran Aydın, “17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2020/Ağustos ve öncesine ait genel sağlık sigortası prim borcu bulunanlar, 30 Nisan 2021 tarihine kadar borçlarını ödemeleri koşulu ile gecikme zammı ve gecikme cezaları silinmektedir. Herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın sistemsel olarak resen tüm vatandaşların işlemleri gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Gelir Testine Başvuru İçin Son Tarih 31 Mart 2021

Gelir testi için de başvuruların 31 Mart 2021 tarihinde sona ereceğinin altını çizen SGK Yalova il Müdürü Mehmet Salih Aydın, “Kanunun yürürlüğe girdiği 17 Kasım 2020 tarihinden önce hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlar, 31 Mart 2021 tarihine gelir testi yaptırmaları ve sonucun primlerinin hazinece karşılanması gerektiği kararı çıkması durumunda tüm borçları silinecektir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete ‘de yayımlanan karara göre; Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur prim borcu olan vatandaşlar 31 Aralık 2021'e kadar Devlet Hastaneleri ve Devlet Üniversitesi hastanelerinde sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecekler” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle