Pazar Nostaljisinde Sugören Köyü


Yalova’nın en eski köylerinden biri olan Sugören köyü, Atatürk’ün emri ile 1930 yılında Yalova’ya bağlanmıştır. 1930 yılından önce Orhangazi ilçesi, Yeniköy nahiyesine bağlı olan Sugören köyünün o

Yalova’nın en eski köylerinden biri olan Sugören köyü, Atatürk’ün emri ile 1930 yılında Yalova’ya bağlanmıştır. 1930 yılından önce Orhangazi ilçesi, Yeniköy nahiyesine bağlı olan Sugören köyünün o dönemlerdeki adı da Çengiler köyüdür. Çengiler köyünün 1930 yılında Yalova’ya bağlanması ile birlikte, köyün giderek geliştiği de gözlendi.

1947yılında Çengiler Köyü ilkokulunda görev yapan öğretmenler, köyün adının değiştirilmesi için köylüleri ikna edip, dönemin Köy muhtarı Tevfik Dereli’ye, Köyün su görmesi nedeniyle Sugören adının verilmesini istediler. Öğretmenlerle birlikte Muhtar Tevfik Dereli dilekçe ile Yalova kaymakamlığına başvurup Çengiler olan köyün adının Sugören olarak değiştirilmesini talep ettiler.

Yapılan başvurunun ardından 1948 yılından itibaren Çengiler köyünün adı Sugören olarak tescillendi. İşte bu fotoğrafta gördüğünüz bundan yaklaşık 40 yıl önceki Sugören köyünün meydanıdır. Sugören köyü tarihi, Sugören köyü fotoğrafları ve Sugören köyünde yaşanan gelişmeliri ve Sugörenle ilgili ayrıntılı bilgileri www.sugoren.net adresinden alabilirsiniz.
Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Kubilay

24 Kasım 2018 19:02
Çengiler