Otoban Ve Köprü Zammına Tepki

Otoban Ve Köprü Zammına Tepki

İstanbul-İzmir otobanındaki köprü geçişi ve yollardaki uygulanan yüksek fiyat halkın tepkisini çekerken Devlet ödediği istimlak bedellerini yüksek fiyat tespit edildiği gerekçesi ile faizi ile geri istedi.

Yıllar önce, istimlak bedellerini alarak harcayan vatandaşlar peşin  ve faizi ile istenen parayı bulmak için çare arıyor.

Yalova İzmir arasında binlerce kişinin arazileri istimlak edilmiş ve bazı mal sahipleri bedelleri az bularak mahkemeye baş vurmuşlardı. Tespit edilen bilirkişilerde, arazilerde değerlendirme yaparak metre kare fiyatlarını tespit etmişti.

Kılıç, Laledere, Hersek, Havuzdere, Kabaklı, Denizçalı, Tavşanlı, Çavuş Çiftliğinde,  İstanbul-İzmir Otoyolu'nun geçeceği güzergahta  de istimlak bedeli dönüm başına 8-10 bin lira belirlendi..

Alınan bilgiye göre İhalede kamulaştırma yüklenici şirkete aitti. Fakat limit vardı. Yüklenici firma 500 milyon dolara kadar kamulaştırmayı kendi bütçesinden yapacak ilave kamulaştırma bedeli çıkarsa hazine karşılayacaktı. Yolun ilk kamulaştırması Yalova'dan başladı. İhaleyi alan firma Yalova'dan yol güzergahından çok yer topladı. Bunu başka kişiler üzerine aldı. Daha sonra yüksek kamulaştırma bedeli çıktı. Bu yüksek kamulaştırma bedelleriyle yüklenici şirket 500 milyon dolarlık kamulaştırma zorunluluğunu belki 50 milyon dolara bitirdi. Bu şekilde çok kazanç sağladı.

PARALAR HARCANDI

Bazı köylerde fiyat değerlendirme yapan bilirkişinin tespitine göre vatandaşa bedeller ödendi. Parayı alan arazi sahipleri yıllar içinde paraları harcadılar. İşte bu sıralarda Karayolları Genel Müdürlüğü ödediği parayı çok bularak dava açtı.

Açılan dava sonucunda Yargıtay 5.Hukuk dairesinden çıkan şok karar arazi sahiplerine tebliğ edildi.

Bu tebliğlerde ise, Ödenen paranın yaklaşık %45'i , 10 gün içinde ,ödeme yapıldığı tarihten itibaren kanuni faiziyle birlikte ödenmesi istendi.

O araziler şimdi para basıyor

Tarıma elverişli topraklarımız yok pahasına elimizden alındı diyen köylüler ise, "Bu tespiti bilir kişi yaptı. Onların tespitleri az iken Devlet bunu fazla buldu. Yıllar sonra geri istiyor. Bugün bu bölgede 45 liraya nerede arazi var.? Aldığımız istimlak paralarını harcadık. Kimi çocuğunu evlendirdi. Kimi araba aldı. Kimi ise yerine başka arazi aldı. Avukatımız belirlenen süre içinde itirazını da yapmamış.

Biz devletten zorla para almadık. Bilirkişi tespit etti. Devlet ödedi. Şimdi de "Pardon yanlış yaptık. Ver paramı "diyor. .Hem de ödediği günden bu yana faiz işletip peşin olarak istiyor. Ödememiz imkansız. Taksit dahi yapmıyor” dediler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle