Osmanlı’da Yalova


Bu haftaki Pazar Nostaljisi haberlerimizi Osmanlı dönemi Yalova’ya ayırdık. İşte gördüğünüz bu fotoğraf yaklaşık 100 yıl önce Yalova’da çekilmiş. Yalova İskelesi notu düşülmüş bu fotoğraf nedense

Bu haftaki Pazar Nostaljisi haberlerimizi Osmanlı dönemi Yalova’ya ayırdık. İşte gördüğünüz bu fotoğraf yaklaşık 100 yıl önce Yalova’da çekilmiş. Yalova İskelesi notu düşülmüş bu fotoğraf nedense Bursa ili arşivinde yer almış.
Yalova tarihinde ilk kez yayınlanan bu fotoğrafı tesadüfen yaptığım araştırmalarda Bursa tarihi araştırmalarında buldum. Yandan çarklı vapurlarla Yalova İskelesine yanaşan bu tarihi fotoğrafta Osmanlı dönreminde Yalova’nın stratejik önemi bu fotoğraf karesiyle bir kez daha ortaya çıkmış durumda. Söz konusu İskelenin bugünün Dere ağzı mevkiinde olduğu ileri sürülmekte.
Yolcuların sırtlarında çanta olduğu ve bununda Yalova’ya uzun bir yolculuktan sonra geldiği anlaşılabilmektedir. Yolcuların fotoğrafları incelendiğinde ise Osmanlı’nın Fes’i ile Yabancıların kullandığı melon ve Fötr şapkaları fotoğraf karesinde bulunan insanlarla ilgili olarak bizlere ayrıntılı bilgi vermektedir.
Fotoğrafın büyük hali için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle