Osmanlı’da Çınarcık


Yalova’nın her karış toprağında Osmanlı döneminden kalmış eserleri görebilmekteyiz. Bazı eserler tarihe karışmış ve günümüze kadar bilinmemektedir. Özellikle Yalova’nın görsel anlamda yakın ve uzak ta

Yalova’nın her karış toprağında Osmanlı döneminden kalmış eserleri görebilmekteyiz. Bazı eserler tarihe karışmış ve günümüze kadar bilinmemektedir. Özellikle Yalova’nın görsel anlamda yakın ve uzak tarihini kapsayan bir çalışma olmaması açıkça beni de zaman zaman zor durumlarda bırakmıştır.

Mümkün olduğunca yaklaşık 3 yıldan bu yana Yalovamiz.Com sitemizden nostalji haberleri yaparak Yalova’nın geçmiş döneme ait görsel arşivini sanal ortamda oluşturmaya çalışıyorum.

İşte bu fotoğraf karesinde gördüğünüz tarihi köprü 1960 yılına kadar Çınarcık halkına hizmet etmiş ve köprü 1960'lı yılların başına kadar  kullanılmıştır.

Yalova’nın Osmanlı Tarihi Araştırma konusunda yaptığı titiz çalışmalarla adından söz ettiren değerli arkadaşım Muhsin Sevencan’ın ifadesine göre bu fotoğrafta görülen köprü, şu anki Çınarcık Belediyesinin hemen önünde bulunuyormuş. 1960 yılına kadar kullanılan bu köprü daha sonra yıkılmıştır.
Fotoğrafın büyük hali için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle