Nostaljide; 40 Yıl Önce Koçal


Pazar Nostaljisinde bu hafta yıllar önce-fotoğrafları çekilmiş üç ayrı fotoğraflı nostalji haberine yer veriyoruz. İşte bu fotoğraf, 1968 yılında Öğretmen Yusuf Ziya İlköğretim okulunun inşaat çalışma

Pazar nostaljisinde bu hafta yıllar önce-fotoğrafları çekilmiş üç ayrı fotoğraflı nostalji haberine yer veriyoruz. İşte bu fotoğraf, 40 yıl önce Öğretmen Yusuf Ziya İlköğretim okulunun inşaat çalışmaları yapılırken çekilmiştir.

Bu fotoğraftaki kişi ise, o dönemler inşaat işçiliği -kalfalığı ve müteahhitliği yapan ve gelecekte MHP’den Milletvekili olacak olan Turan Koçal’dır. Turan Koçal’a inşaatta yardım eden çocuk ise oğlu Yakup Koçal’dır.

İnşaat işçiliği, kalfalığı ve müteahhitliği yapan Turan Koçal 1968 yılında çekilen  bu fotoğraftan tam 10 yıl sonra, MHP’den İstanbul 3. Bölgeden Yalovalıların oyları ile TBMM’ne giren ilk Yalovalıdır.

1930’lu yıllardan 1970’ yılına kadar Gazi Paşa Caddesi üzerinde bulunan öğretmen Yusuf Ziya okul binasının eskimesi ve artan nüfusa cevap verememesi nedeniyle şimdiki Cevdet Aydın Parkında bulunan okul yıkılmış ve 1968 yılında da bugünkü okul binasının yapımına başlanmıştı.

Okul’un temel atılmasıyla birlikte okul inşaatında inşaat kalfası olarak çalışan Turan Koçal’ın o dönemler yardımcılarından biri de fotoğrafta görüldüğü gibi Yakup Koçal olmuştu.
Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle