Nazlıaka, “Yaşam Hak” Projesini Anlattı

Nazlıaka, “Yaşam Hak” Projesini Anlattı

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM Üyesi Aylin Nazlıaka, kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla hayata geçen "YaşamHak" projesini tanıtmak için Yalova'da bir dizi program gerçekleştirdi.

Türkiye'de şiddet gören kadınların yaşam hakkını savunmak amacıyla "Yalnız Değilsin; Biz Varız!" sloganıyla 81 ilde "YaşamHak" projesini tanıtmak için yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, proje kapsamında bir dizi ziyaret için Yalova'ya geldi. Nazlıaka ve beraberindeki heyet, proje tanıtım toplantısı öncesinde ilçeleri ve beldeleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Ardından bir basın açıklamasında bulunmak üzere CHP Yalova İl Binasına gelen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM Üyesi Aylin Nazlıaka’yı parti girişinde CHP kadın kolları üyeleri ellerinde bayraklarla karşıladılar. Partisinin Yalova İl Binasında basınla ve partililerle buluşan Nazlıaka’nın konuşması öncesinde söz alan CHP Kadın Kolları İl Başkanı Meryem Ataç, “Yaşam Hak Projesi ile birlikte tüm kadın ve çocukların şiddet ve taciz olayları önleneceğine inanıyoruz. Çok yoğun bir programda ilimizde de bu projeyi tanıttık. Çınarcık ilçemize gittiğimizde gördük ki bizleri herkes coşkuyla karşılıyor. Kadınlarımız da bu projeden çok şey bekliyorlar” dedi.
Ataç’ın ardından söz alan CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel ise, “İlçe ve beldelerimizi CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM Üyesi Aylin Nazlıaka ile birlikte gezdik ve projeyi anlattık. Kendisine ilimize geldiği için çok teşekkür ediyorum” diyerek bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

“Kadınlar şiddet sarmalı içinde”

CHP Kadın Kolları'nın yurt genelinde yaptığı çalışmaları ve hedefleri anlatan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, "Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte 'YaşamHak' projesini hayata geçirdik. Biz bu projeyle tek bir kız kardeşimizin kirpiği yere düşmesin, kadınların feryadı havada asılı kalmasın istiyoruz, kadına yönelik şiddeti sona erdirmek istiyoruz. 'Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum' diyenler, kadına şiddeti sonlandıramaz. Çünkü şiddetin temelinde kadın ve erkeğin eşit olmadığına dair inanç vardır. Onun için eşitlik karşıtı olanlar, kadınların şiddet sarmalı içinde yaşadığı ızdırabı görmezden ve duymazdan geliyor. Ne yazık ki AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddet giderek artmış ve ne yazıktır ki ülkeyi yönetenler şiddetin asıl esin kaynağı olan eşitsizliği tetikleyecek cümleler kurmaya devam etmişlerdir. Eğer ülkeyi yöneten kişi, ‘Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ derse o günden itibaren tüm üretilen politikalar da eşitsizlik üzerine inşa edilir. İşte biz de bu nedenle şiddetle mücadele amacıyla genel merkezimize bir çağrı merkezi kurduk. Bu merkezi ülkemizin her yerinden 7/24 arayan şiddet mağduru kadınlara, istismara uğramış çocuklarımıza ve onların ailelerine ücretsiz hukuki destek, ücretsiz psikolojik danışmanlık desteği ve diğer konularda da her türlü desteği veriyoruz. Bir kadın bir erkeğe oranla fiziksel olarak, maddi olarak daha güçlü olmaya bilir. Ama bilgi de çok önemli bir güçtür. İşte biz kadınların eline bu bilgi gücünü veriyoruz. Onlara haklarını anlatıyoruz. En önemlisi dayanışmayı arttırarak zor zamanlarında onların yanlarında oluyoruz. Duruşmalarda, savcılıklarda, hastanelerde, karakol ve adliyelerde olmayı çok önemsiyoruz. Şunu çok net gözlemliyoruz ki bizim takip ettiğimiz davalar ve duruşmalar daha adil kararlarla sonuçlanıyor” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle