Yeni Çıktı, Çok Taze…

02 Ekim 2013 05:00Eğitim konusunda pek çok yeniliklerle karşı karşıyayız. Okula giden çocuğu olanlar bu değişiklikleri izlemekte, olmayanlar “bizim zamanımızda/ çocuğum okula giderken…” diye cümleler kurarak ortama uyma peşinde. Yapılan yenilik/ değişiklikler bir bölüm tarafından alkış alırken bir bölümün tepkisiyle karşılanmakta. Ben sizlere andımızın kaldırılması, okulların çoğunun imam hatibe dönüştürülmesi, altmışaltı aylıklarda geri adım atılması… konularından daha çok tüm gençliği etkileyecek bir değişikliği aktaracağım.

Bu öğretim yılında lise son sınıfı yurt dışında herhangi bir okulda okuyan T.C. vatandaşı öğrenciler istedikleri bir üniversitenin, istedikleri bölümüne sınavsız girecekler. Üstelik bu öğrencilerden üniversite harcı vb. gibi ücretler alınmayacak.

Evet, yanlış okumadınız. Doğru, ne yazık ki doğru…
Şimdi; eğer çocuğunuz bu yıl liseyi bitirecekse dershaneye, özel derslere, etütlere para yatırmayın, çocuğunuzu sınav kazansın, istediği üniversiteye girsin, bir yıl kaybolmasın diye zorlamayın. Türkiye’de isim yapmış, Boğaziçi, İTÜ, ODTÜ… gibi üniversitenin istenen bölümüne kayıt yaptırın. Nasıl olsa sınav yok, para yok. Yapacağınız tek şey çocuğunuzu yurt dışında Türkçe eğitim yapan okullardan birine yollamak. Araştırırsanız ücretlerin abartılı olmadığını görürsünüz. Kalacağı yurtlarda hazır zaten. Ne kadar az parayla çocuğunuzun geleceğini güvence altına alacağınızı görünce şaşıracaksınız.

Evet, yanlış okumadınız. Doğru, ne yazık ki doğru…
Şimdi “ne yazık ki doğru” bölümüne gelelim.

Bu değişiklikten haberi olanlar önlemlerini çoktan aldılar, yeni haber alanlar da araştıracaklar. Peki, hakkıyla sınavda bu üniversitelerden bir bölümünü kazanan genç, adil olmayan bu uygulamayla kontenjanı doldurmuş öğrencilere karşı nasıl bir mücadele içine girecek? Sınav kazanmış çocukların hakları nasıl korunacak? Bu uygulama kul hakkı yenmesine girmektedir, haksız kazanç elde etmeye girmektedir. Rekabet ortamının kalkması demektir. Eğitimde eşitlik ilkesinin kalkması demektir. Dinimizde kul hakkı üzerinde titizlikle durulmakta. “Ölçüyü tastamam yapın, insanların hakkını eksik verenlerden olmayın. Ayet 181, Şehidin yere dökülen ilk kanıyla birlikte, kul hakkı dışındaki günahları bağışlanır. Hadis 2829”

Bu konuda okula giden çocuğu olanlarla olmayanların aynı platformda buluşmaları dileğimle.Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle