Sınır Tanımayanlar

15 Ocak 2014 05:001. Geçtiğimiz hafta akşamüstü telefonum çaldı, arayan numara 212 914 10 21. Banka falandır diye açtım. Bir bey adımla hitap ederek “ görüşmeler güvenliğiniz açısından kayıt altına alınacaktır” diye başladı. “Geçtiğimiz sene 7/24 Asistanlık Hizmeti’ne üye olmuşsunuz, bir yıllık hizmet bedeli olan 390 TL ödenmemiş, bu nedenle hakkınızda icra ve mahkeme kararı verilmiş, bu akşam mesai bitimine kadar ödenirse hakkınızda verilen kararlardan kurtulursunuz…” Bir an neye uğradığımı şaşırdım, bocaladım ve saate baktım 4.30… Karşımdakini dinliyorum ama zihnim sürekli soru üretiyor. Ben “ ne hizmeti, nasıl almışım bunu” diyebildim. Karşıdaki “ bu bir sağlık hizmeti, sizin sesli onay kaydınız var bizde” “ Hayır ama benim sağlık güvencem var ve ben böyle bir hizmet almadığımdan eminim, hayır olamaz” diyorum. “ Binlerce kez hayır demeniz işi çözmez, ses kaydınız bizde, sizin gibi kişileri aramak durumundayım, bu benim görevim, mahkeme ve icralarla uğraşırsınız…” Bir an yenildiğimi hissederek, kısık bir sesle “ Peki nasıl kurtulurum bu işten, şu an o kadar para yok bende” cevap çok kısa “ O zaman 299 TL iptal ücretini ister kredi kartıyla ister posta havalesiyle yollayın aboneliğinizi iptal edelim” O anda kızımın avukat arkadaşı geldi aklıma ben sizi birazdan bu numaradan arasam dediğimde “ Bana ulaşamazsınız, hemen çözmemiz gerek…” derken telefonu kapattım ve kızımın arkadaşını arayıp durumu panikle anlattım. Benden numarayı aldı ben bir araştırayım, sakin ol hiçbir işlem yapma, onlar dava açarsa bizde karşı dava açarız diyerek daha sakin düşünmemi sağladı. Hemen internetten 7/24 asistanlık hizmeti diye girdiğimde gözlerime inanamadığım onlarca şikayet forumlarıyla karşılaştım. Bir an gülsem mi, ağlasam mı, yoksa az daha dolandırılmaktan kıl payı kurtulduğuma mı sevinsem bilemedim…

2. Birkaç gün önce arkadaşlarla sohbet ederken telefonum çaldı arayan numara bende kayıtlı değildi ve 532 111 11 84. Arkadaşlardan uzaklaşarak açtım. Adım ve soyadımı söyledi çok uzun yıllar … kullanıcısı olduğumdan şirket beni ödüllendirmiş, bir yıl boyunca bulunduğum şehirdeki özel hastaneler, birkaç tane marka giyim mağazalarından, kaplıcalardan, uçak ve otobüs biletlerinden % 70 indirim kazandığımı söyledi, vereceğim numarayı yazıp aramamı ve bilgilerimi güncellememi, bu ödüllerin hattıma yükleneceğini ekledi, ben de dışarıda olduğumu numarayı yazamayacağımı, siz arıyorsunuz o numara neden aramıyor dediğimde ise biz sizi birkaç saat sonra yine ararız deyip telefonu kapattı. Kapatış o kapatış… Öncesinde kıyısından dönmüştüm haydi bu sefer tongaya basmayayım diye eve giderken kullandığım telefon şirketine uğrayıp numarayı sordum kendileriyle bir ilgisi olmadığını muhtemelen dolandırıcılık olduğunu söylediler.
Çok duyuyoruz, okuyoruz bu tür olayları, benim gibi şanslı olanlarda var olamayıp yüzlerce, binlerce TL kayıba uğrayanlarda. Ne kadar uyanığım deseniz de karşınızdakiler uyanıklıkta, senaryo yazmakta ve iknada sınır tanımıyor. Yinede bilmediğimiz numaralar tarafından aranırken daha dikkatli olmakta yarar var. Telefon numaralarını yazdım aklınızda olsun aranırsanız dikkate almayın diye.

Evet, bir ve iki zararsız bir şekilde atlatıldı. Beklemedeyim üçüncü nasıl bir telefon görüşmesiyle gelecek? Gelirse yine sizlerle paylaşacağımdan emin olun.

Yalansız, dolansız, dolandırıcısız günlere…Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle