Pepe’ Nin Hikâyesi

16 Haziran 2018 06:29

Pepe herkesin olmak isteyeceği türden iman dolu bir insandı. Her zaman neşeli olup, her zaman söyleyeceği pozitif bir şey vardı.Birisi istediğinde hemen gider, onlara daima “daha iyisi olamaz!” diye yanıt verirdi.

Pepe, birçok defa işini değiştirdi. Her seferinde çalışanları da onu takip ettiler.

Onun pesinden gitmelerinin nedeni davranışlarıydı: doğuştan bir liderdi o. Eğer yanında çalışanlardan birinin bir problemi varsa, Pepe ona, bu durumun pozitif yönünü göstermek üzere hemen oradaydı.

Bir gün Pepe’yi görmeye gittim ve ona,

“Anlayamıyorum, her zaman bu kadar pozitif olmak mümkün değil, bunu nasıl yapıyorsun?” diye sordum.

Pepe:

“Her sabah uyanıyorum ve kendi kendime ‘Pepe bugün iki seçme şansın var: neşeli ya da neşesiz olmaktan birini seçebilirsin’ diyorum. Ben neşeli olmayı tercih ediyorum. Hoş olmayan bir durumla karşılaştığım her defasında, kendimi bir kurban gibi kabul edebilir veya deneyim kazanabilirim. Ben öğrenmeyi tercih ediyorum. Ne zaman biri şikâyete gelse, eleştirisini dinleyebilirim veya ona, yaşamın pozitif yönünü gösterebilirim. Ben ona, yaşamın pozitif yönünü göstermeyi tercih ediyorum.”

“Evet, elbette, ama bu o kadar kolay değil” diye cevap verdim ona…

“Evet, öyle” diye cevap verdi Pepe.

“Hayatta her şey bir tercih meselesidir. Basite indirgersek, her durum bir tercih olarak ele alınabilir. Her durum karşısında nasıl bir yol tutacağını seçersin. Diğerleri seni etkilediğinde, nasıl bir tavır takınacağını seçersin, neşeli veya neşesiz olmayı seçersin. Özet olarak, yaşamını nasıl sürdüreceğini seçersin. “

Pepe’nin bana söyledikleri üzerinde uzun uzun duşundum. İkamet problemleri nedeniyle iletişimi kaybettik ama ben bir secim yapmakla karşı karşıya kaldığımda daima Pepe’yi düşündüm.

Sonuç olarak, önemli olan takınılan tavırdı.

Sonuç olarak her şeyde,

Nasıl olursan ol,

Kendini nasıl hissedersen hisset,

Diğerleri seni nasıl görürlerse görsünler,

Nasıl yaşarsan yaşa,

KARARI SEN VERECEKSİN!

İYİ DÜŞÜN!

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle