Kontrollü Normalleşmede Yalova

02 Mart 2021 11:45

Hızlı bir değişim ve dönüşümün içerisindeyiz. Bir yılı aşkın süredir pandeminin etkisi altında olan dünyamız ,ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ya da zenginlik fakirliklerinin nötür kaldığı bir mücadelenin içerisinde.İnsan hayatı ile doğrudan ilintili günümüzde en ufak bir yanlış çok pahalıya maloluyor. Aslında bireysel korunma ve tedbirlere uymanın bileşenidir virüsle savaşın kazanım yolu. Bu yönüyle bakıldığında değişen yeni kontrollü normalleşme yeni düzene ayak uydurabilmenin seviyesi ile karşımıza çıkıyor. 1 Mart pazartesi akşamı sayın Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısı sonrasında açıkladığı kontrollü  normalleşme şehirleri yine kendilerine zimmetliyor. Herkes kendi evinin önünü süpürecek. Günahı da sevabı da yine şehirlerin kendilerine. Yani vaka oranı ve verilere göre şehirler yeni normalleşmede yer alacaklar, kısıtlamalar buna göre belirlenecek. Her şehir  kendisinden sorumlu. Dolayısıyla özetle her şehir kendi normalini kendisi belirlemiş oluyor. Kurallara ve tedbirlere uymaya bu yönde bakmak gerekiyor artık.

Bir yıla yakın süredir esnafın pandemi tedbirleri doğrultusunda işyerlerinin kapalı olması yada hasılatın ciddi oranda düşmesi ile ekonomik olarak vatandaşımızın cebine dokunuyordu. Hele hele gündelikli çalışan yardımcı personel açısından sıkıntılı sürecin içerisindeydi. Devletimiz gerek Kısa Çalışma Ödeneği, gerekse Nakdi Ücret Desteği ile ekonomik olarak çalışana ciddi destek verdi. Bunun yanında işyerleri kapanan işvereni de mücbir sebep kapsamına alarak bir nebze nefes aldırdı. Ayrıca ekonomik destekler ile de piyasaya nefes aldırmaya çalışıldı. En odak noktası tedavinin tüm aşamalarında her şeyin ücretsiz yapılması, sağlık alanındaki adeta insan üstü çalışma ve koordinasyonla zor süreci atlatma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Gelelim Yalova iimize. İlimiz son verilere göre “Yüksek Riskli” iller arasında. Bu durum kontrollü normalleşmede maalesef kısıtlamalar ile kendisini gösteriyor. Eğitimden ticarete, sosyal hayatta tüm  alanı kapsayan parametreleri daha iyiye çevirmek bizim elimizde. Neden olmasın? Lakin pazartesi günü banka önlerindeki manzara, sokaklardaki, alışveriş merkezleri önündeki manzaraya çok üzüldüm. Yeterince deri almak için kaç tane daha canımızı kaybedeceğiz. Kafelerin önlerinde açık olmasalar da maalesef gençler sanki başka dünyada yaşıyorlar. Nasıl olacak? Bunca problem varken ve esnafımıza rahat nefes aldırıp işyerlerinin açılmasında eğer kontrollü normalleşmede üzerimize düşeni yapmaz isek güncellenecek veriler ile maalesef çok yüksel riskli iller kapsamına girebiliriz.Konu kamunun derdi değil, hepimizin derdi. Hepimize düşen görev çok basit. Maske, mesafe ve temizlik..Olumlu yönüyle bakmak istiyorum. Yalova ili bizlere zimmetli.Hepimizin katkısı ile düşük risk grubuna girmememiz için bir neden yok. Biraz daha özen, biraz daha dikkat gerektiriyor.

Şunu da ifade etmek istiyorum. Kontrollü normalleşme ile  taviz vermeden hatta daha dikkatli olmamız gereken döneme girdik. Açılan işyeri sahipleri lütfen göstermelik tedbirler uymayınız. Ya da müşteriler olarak bizler en kısa sürede işyerlerinden yararlanıp, alışverişimizi yapıp ayrılalım. Biraya gelinen her saniye bulaş riskini artırıyor. Okullarda bir yıllık yüzyüze eğitim alamayan yavrularımız için bu süreç daha önemli. Serviste, minibüste lütfen fazla yolcu alımı olmadan riski en alt seviyede tutarak bu süreci onlar için sağlıklı olarak geçirelim. Uzaktan eğitim ile değerli öğretmenlerimiz ciddi emek sarfediyorlar. Yine de yüzyüze olan eğitimin yerini tutmaz. Risk seviyesinin aşağı inmesi ile inanıyorum ki tüm öğrencilerimiz özledikleri okullarına kavuşacak. Her birimiz konunun takipçisi ve uygulayıcısı olarak görev bizlere düşüyor.

Kontrollü normalleşme  sürecinde periyodik olarak ilimiz veriler ile test edilecek. İnanıyorum ki birlikte başaracağız. Yeter ki konuyu sahiplenelim.Kalın sağlıcakla…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle