Karadeniz, Dünyanın En Kirli Denizi

12 Haziran 2021 12:45

Marmara Denizi’ ni saran deniz salyası (musilaj) toplumda çok büyük bir kaygı uyandırdı.Konu hakkında bilim adamlarının son derece aydınlatıcı konuşmalarının yanında konuyla ilgili hiç bilgisi olmamasına rağmen konuşanlara da rastlanabiliyor.

“Karadeniz’ den Marmara Denizi’ ne daha fazla deniz suyu akıtılması, Marmara’ yı temizler” diye bir görüş ortaya atılınca, 10 Haziran 2021 günü, Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı televizyon programında “Karadeniz, dünyanın en kirli denizidir ”diye bu görüşün aksini savundu.

Sayın Görür diyor ki:

“Türkiye’de hep atıkları denize bıraktığımız takdirde nasıl olsa denizi temizler diye bir zihniyet var. Öyle olmuyor. Bu bakışın da değişmesi gerekiyor. Çünkü yaşadığımız sorun öyle olmadığını hepimize gösteriyor. Kirli bir denizin etrafında sağlıklı hayat olmaz. Esasen bütün Orta Avrupa’nın atıkları nehirler üzerinden Karadeniz’e geliyor. Karadeniz dünyanın en kirli denizidir. 200 metre altında hayat yoktur. Karadeniz’deki atıkların bir bölümü de Boğaz’dan geçerek Marmara’ya geliyor. Karadeniz’ deki atıkların daha yüksek miktarda Marmara’ ya ulaşacak olmasını engellemek gerekir. Aksi halde yaşadığımız sorunlar daha da büyüyecektir. Bu, Marmara’ nın ölümünü de hızlandıracaktır.”

***

İlgi duyup araştırdım.

Bazı haberleri sizlerle paylaşacağım.

Artık yorumu siz yapın.

***

DenizTemiz/Turmepa'nın denizlerdeki kirlilik hakkında hazırladığı rapora göre, Türkiye’ ye kıyısı olanlar arasında en fazla kirlilik bulunan denizin Karadeniz olduğu ve durumun tüyler ürpertici boyutta olduğu ifade ediliyor.

Karadeniz'de kirlilik yaratan unsurların önemli bir bölümünün Tuna Nehri'nden geldiğine dikkate çekilen çalışmada, ''Tuna Nehri, Karadeniz'deki kirliliğin yüzde 48'ine neden olmaktadır. Ayrıca, Karadeniz'e komşu ülkelerin atıkları da Karadeniz'i kirletmektedir'' deniliyor.

Raporun sonunda da Karadeniz temizlenmeden diğer denizlerimizin temizliğinden söz edilemez” değerlendirmesi yapılıyor. (https://www.kaptanhaber.com/en-kirli-deniz-karadeniz/9759/23.01.2008)

***

Sakarya Merkez Avcılar Atıcılar ve Balıkçılar Federe Spor Kulübü Başkanı Sedat Bıçakçı, Karadeniz’in dünyanın en kirli denizi olduğunu iddia ederek,

“Karadeniz’den çıkan dip balıkları yenmez, nedir bunlar mesela mezgit, kalkan ve barbun... Şu anda dünyanın en kirli denizi Karadeniz ve kirlenmeye de devam ediyor, hem de kimyasal kirlilik var. Avrupa ülkeleri Tuna Nehri vasıtasıyla Karadeniz’ e kimyasal atık boşaltmaya devam ediyor. En azından bu balıkların omurgaları ve başları kesinlikle yenmemeli. İnsanlarımızın artık bunu bilmesi gerekiyor” dedi. (https://www.yenisakarya.com/gundem/dunyanin-en-kirli-denizi-karadeniz-h11584.html/ 27.12.2014)

***

Karadeniz yalnızca son otuz yıl içinde, havza içinde yerleşik 160 milyon insanın fosfor, inorganik azot, petrol, cıva, nükleer madde gibi zehirli atıkları için dev bir çöplük, Avrupa’nın yarısı için kanalizasyon çukuru hâline gelmiştir. Uzun süre kendi kaderine bırakılmanın etkisiyle Karadeniz, ekolojik çöküntü içine girmiş, ölmekte olan denizler kategorisinde, Aral Denizi ve Hazar Denizi ile birlikte anılır hâle gelmiştir. (Mustafa Ökmen, Karadeniz’de Çevre Sorunları ve İşbirliğine Yönelik Yerel, Bölgesel Perspektifler, Bilig Dergisi, 2011, Sayı 56.)

***

Konuya Marmara Denizi’ ndeki deniz salyası- müsilajdan girmiştik.

Elbette yapılan çalışmaları izliyorum.

Anlaşılıyor ki, bu deniz salyası konusu uzun yıllardır bilim adamları tarafından gerekli uyarılar yapılmasına rağmen göz ardı edilmiş.

Görünen buzdağının suyun üstündeki parçası.

Sadece suyun üstünün temizlenmesiyle bu iş bitmez!

 Esas olan suyun altındaki deniz salyasının yaptığı tahribat, o nasıl çözümlenecek?

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle