Duble Yollar Yaptık Ama Hemen Bakıma Aldık!

00 0000 00:00Duble Yollar için Sn.Başbakan ne kadar öğünse yeridir. Az mesafe kaydedilmedi ama sorunlar azalmadı, trafik çilesi yollarda artarak devam ediyor.

1999 Depremi ardından başlanan Yalova- İzmit yolu hala tam bitmiş değil. Üç yerde ciddi çalışma var. 60 Km’lik yol, 40 dakikada aşılması gerekirken 90 dakikada zor geçebiliyorsunuz.

En büyük özelleştirme fiyaskosu IDO oldu herhalde. Yönetimin zihniyeti, bir yandan nasıl yapalım da alacağımız ücreti katmerleştirelim derken, hizmet bedeli, cam kenarı, koridor v.s. ile 12 ay önce 7TL olan ücreti 20TL’ye dayandırdılar, Pendik-Yalova hattındaki uygulanan ücret tarifesi ile vatandaşı feribota binmeye tövbe ettirdiler, yolların yükü daha da arttı.

Topçular-Eskihisar hattındaki tercih uygulaması sıra bekleyen vatandaşları birbirine düşürmeye başladı. Normalde en fazla 1 saatlik olan alan bekleme süresi 2 saati aşmaya başladı.

IDO’ya paramı ve zamanımı kaptırmayım diyenler, Körfez’i dolanmaya kalktıklarında TEM’de onları başka süprizler bekliyor.

Saat 22’den sonra Tünel bakımı var, D100’den gidiniz uyarıları ile İzmitin içinden geçmek zorunda kalıyorsunuz. Ancak Derince - Gebze arası da gece bir yönü komple kapalı bir yol sizi bekliyor. Otoyol’da 30 Km hız ile seyrederek gece yarısını geçerken evinize varabiliyorsunuz.

Bu yollardan bir kez geçen, bir daha yola çıkmaya tövbe eder.

Yollarımız kışın kardan, yazın TCK'dan kapanıyor. Bölgedeki Otoyol, Duble yol bakımları yıllardır devam ediyor, bir türlü bitirilemedi. Bunu tüm yıla, kışın trafik yükünü daha az olduğu dönemlere de yaysalar şimdiye kadar bitmiş olurdu.

80’li yıllarda yapılan TEM yolu İstanbul-İzmit bölümünün alternatifi, 30 yıl içinde çoktan yapılmış olmalı idi. Daha projesi bile yok. İzmir, Bursa gibi Ege ve Marmara’nın büyük merkezlerinin İstanbul’a ne otoyol ne de demiryolu bağlantısı var. Yapımı başlanan otoyol için 5-7 yıl gibi bir süre beklememiz gerekecek.

Planlanan Hızlı Tren projelerine göre, Bursa’dan İstanbul’a ancak Bilecik aktarması ile gidilebilecek. STK’ların tüm bastırmalarına kulak asılmadı. Körfez Köprüsünden Demiryolu geçişi yok. Oysa böyle birşey yapılsa idi. Yalova’da planlanan Hızlı Tren ağına dahil edilmiş olacaktı.

18 Haziran’da yeni bir kaos başlıyor. FSM’nin üç şeridi bakım nedeni ile üç ay 24 saat kapalı.

Kıssadan mesaj; evinizde oturun diyorlar. Mümkün mü?

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle