İlyasköy’de Köy Düğünü


Yalova’nın en eski köylerinden biri olan İlyasköy’de çekilmiş bir köy düğünü fotoğrafında, köy halkının coşkusunu görüyorsunuz. Cumhuriyet dönemi sonrasında köy meydanında çekilen bu fotoğrafta,

Yalova’nın en eski köylerinden biri olan İlyasköy’de çekilmiş bir köy düğünü fotoğrafında, köy halkının coşkusunu görüyorsunuz. Cumhuriyet dönemi sonrasında köy meydanında çekilen bu fotoğrafta, İlyasköy’lü gençlerin bir köy düğününde halay çekerken görülüyor.Köy, 1350 yılında kurulmuştur.

Köyü, İlyas adında bir kişinin kurduğu söylenmektedir. Rivayete göre, İlyas’ın ormandan elde ettiği odun ve keresteleri yıllarca İstanbul’a götürerek sattığı, O öldükten sonra İstanbul’daki odun alan kişilerin köye aramaya geldiklerinde İlyas’ın köyü olarak söz etmeleri üzerine bu köy dilden dile dolaşarak günümüzde bu isimle adlandırılmasını sağlamıştır.

Köy yaklaşık 700 yıl önce kurulmuştur. Köy halkı, Bolu-Gerede, Bulgaristan ve Arnavutluk’tan gelmiştir. Halk geçimini tarım (sera, sebze ) ve hayvancılıktan sağlar. İlköğretim okulu yoktur. Taşımalı eğitim Taşköprü ilköğretim okuluna yapılmaktadır. Köyde Erenler ve Mehmet Köy dedesi adında yatırlar bulunmaktadır. Batıl inançları yoktur.
Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle