Gürel; “Osb'ler Komedisi Ve Siyasi Beceriksizlik”

Gürel; “Osb'ler Komedisi Ve Siyasi Beceriksizlik”

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Yalova’da yapılması planlanan OSB’ler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel açıklamasında, “Yalova kamuoyu yıllardır iş bulma ve iş yapma hayalleri ile kentimizin doğu tarafında kurulacağı söylenen OSB 'leri bekliyor. Kentin özellikle iktisadi geleceğinde önemli rol oynaması hedeflenen organize sanayi bölgeleri İhtisas OSB olmaları şartıyla yetkili organlar tarafından yıllardır destekleniyorlar.

Fakat aldığım duyumlara ve araştırmalarıma göre bu konuda sınıfta kalmış durumdayız. Çünkü OSB'leri kurmaya çalışan gruplar sanayi bölgesi kurmaya çalışmaktan ziyade ucuza arsa alıp yüksek fiyata son kullanıcıya satmak derdinde. Veya baştaki ihtisas konusunu değiştirip veya eklemeler yapıp parsel satabileceği müşteri sayısını arttırma peşinde. Başta valilik beraberinde bu konuda yetkili tüm kurum yetkililerine sesleniyorum.

1- Çiçekçilik OSB:

Bu OSB neden durdu? Benim öğrendiğim toplulaştırma çalışmalarından sonra bu OSB içinde mülkiyeti hazineye ait 400 küsür dönümlük araziyi çiçekçiler alamıyor. Neden? Çünkü Milli Emlak satış bedelini Çiftlikköy Belediyesinin o alan için belirlediği rayiç bedel üzerinden yapmaya çalışıyor. O bedel de öğrendiğim kadarıyla 50 TL/m² civarında. Çiçekliler de daha önceki yıllarda ortalama 5-6 TL./m² maliyetle aldıkları arazilere ek olarak bu alanı istenilen fiyattan alamıyorlar. Yani Çiçekçilik OSB şu anda bu saçma gelişmeden dolayı durmuş durumda. Bu durumu oluşturmaya kimsenin hakkı yok. Bu OSB için yıllardır hepimiz ne emekler verdik. İlgili bakanlık neden çözmüyor bu sorunu.

Tabi insanın aklına her türlü olasılık geliyor. Acaba bu alan başka OSB lere satılabilmek için bilhassa mı yaptırılmıyor? Bu ortam mı hazırlanmaya çalışılıyor? "Tarafların hepsi veya bir kısmı " böyle planlar yapıyorsa bilinsin ki CHP olarak biz Yalova'nın menfaatleri doğrultusunda olayı yakınen takip ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.

2- İMES OSB:

Buradaki olay da tam bir muamma. Bir yandan arazinin kamulaştırması devam ediyor. OSB yetkilileri bu alandaki arazileri 70-80 TL/m² fiyatla topluyorlar. Bir yandan daha bu kamulaştırma bitmeden gayri resmi parsellerle tapu vermeden tahsisle 400-500 TL/m² den satıyorlar. Hangi firmalara satıyorlar, imar planları onaylı mı, altyapı ve proje maliyetleri m²'de nasıl yaklaşık 350 TL-400 TL civarında çıkıyor anlamıyorum. Yapılan dolgular, zemin çalışmaları doğru mu, daha sonra depremde herhangi bir risk teşkil ediyor mu bunu da bilemiyoruz. Ama ucuza tarla alıp, osb imarına çevirip, yüksek fiyata satma eylemi olarak iyi bir ticari iş gibi gözüküyor.

3- Islah OSB:

Aksanın yanındaki alanda zamanında herkesin bir "kompozit vadisi" olması hayaliyle desteklediği osb'de görünen hiçbir gelişme yok. Sadece AKSA'nın arsalarının olduğu alan OSB imarlı mı oldu şimdi, bu muydu bütün hikaye. Hani karbon elyaf temelli birçok uluslararası firma gelip, burada katma değeri yüksek ürünler üretecekti. Nerede o firmalar, yatırımlar? Nerede kompozit vadisi? En son Dow Aksa'ya yatırım karşılığında verilen yaklaşık 125.000 m² araziye neden hala yatırım yapılmıyor. Engelliyen mi var yoksa firma mı gereğini yapmıyor, devlet bu konuda ne yapıyor ve dahası biz Yalova halkı neden bu konularda hiç bilgilendirilmiyoruz? Bu kadar amatörce ve komik bir süreç yönetimi olabilir mi?

4-AVRASYA OSB-GEMİ İHTİSAS OSB:

Bunlar en komikleri. En başta yerleri alıyorlar. İmarı onaylatıyorlar. Sonra yeterince müşteriye, istediğimiz fiyata satamıyoruz diyorlar. Sonra bizi Karma Osb yapın ki başka sektörlerden kişilere de burdan parsel satabilelim diyorlar. İşin içine hiç kimsenin haberi olmadan çevre ve su kaynakları açısından riskli Karton, Kağıt Fabrikası gibi şeyleri koymaya çalışıyorlar. Kamuoyundan tepki gelince adını değiştirip yine aynı şeyleri yapmaya yönelik karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar. Biz de bunları yutuyoruz. Ne güzel Yalova değil mi?

5-Taşıt Yan Sanayi OSB, Kalıpçılar OSB hakkında hiçbirşey demiyorum. Onlar zaten bir adım bile atabilmiş değiller. Belki de istihdam açısından en faydalı olanlardan olacaklardı.

Vurgulamaya çalıştığım şudur. Yalova kentinin Sanayi Sektörüyle alakalı ciddi ve doğru bir stratejisi ne yazık ki yoktur. Bu siyasi iktidarın eksikliği ve beceriksizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu konuda yetkililer sadece Ankara'dan torpille geldiklerini ileri süren bir takım sanayici görünümlü arsa geliştiricileri ile vakit harcamaktadırlar. Yetkililer bu konuda vizyonsuzdur ve siyaseten beceriksizdirler. Eğer ben yanılıyor olsaydım ki bunu çok isterdim, bu OSB'lerden en azından birkaçı şimdiye kadar çoktan faaliyete geçmiş olurdu. Yalova'da çevreye zararı olmayan ve nitelikli istihdam yaratacak her türlü ihtisas osb oluşumuna destek veren parti Cumhuriyet Halk Partisi'nin İl Başkanı olarak buradan tüm yetkililere ve Yalova kamuoyuna sesleniyorum

Yapamıyor olduğunuzu kabul edin ve önce Yalova Halkının ve Yalova Kentinin çıkarını düşünerek yerel sanayiye yönelik sektörel kırmızı çizgilerimizi net olarak belirleyip açıklayın, akıl alın ve bürokrasiyi hızlandırın. Gerçek sanayi yatırımcılarıyla görüşün ve halkı bu gelişmelerden şeffaf şekilde haberdar edin. Yalova'nın suyunu, toprağını, geleceğini heba etmeyin. Katma değeri yüksek ürünler üretmeyi hedefleyen, Yalova'da yaşayan insanların istihdam edilebileceği sektörlere yönelik OSB'leri bir an önce hayata geçirin” dedi.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle