Fidan Satışları Hareketlendi

Fidan Satışları Hareketlendi

Her yıl bahar aylarının başında fidan satışlarının arttığını belirten esnaflar, bu yıl da hava sıcaklıklarına bağlı olarak satışların yaz başında yoğunlaştığını dile getirdiler.

20 yıldan beri fidan satışı yaptığını söyleyen Mesut Kaya, bahar havalarının soğuk geçmesi nedeniyle beklenen fidan satışlarının yaz başında başladığını belirtti. Fidan satışlarının arttığını ve buna bağlı olarak işlerinin açıldığını kaydeden Kaya, “Yaklaşık 20 yıldır fidan satışı yapıyorum, her yıl bahar aylarının gelmesiyle birlikte fidan satışları artardı. Ama bu yıl havalar biraz soğuk geçtiğinde fidan satışı bahar sonu yaz başına kaydı.  Genel anlamda işimden memnunum, çünkü satışlarımız iyi, burada her çeşit fidan sattığımız için satışlar oluyor. Kış aylarında satışlar duruyor ancak, bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte satışlar artıyor. Havaların ısınması fidanların gelişmesine büyük anlamda katkı sağlıyor. Sıcak havalar nedeniyle vatandaşlar fidan alımına ilgi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

En Çok Meyve Ağacı Fidanı Satılıyor

Bütün fidan çeşitlerinin bulunduğu fidan satıcılarında en çok Meyve Ağacı fidanlarının satıldığı belirtildi.  Sattıkları birçok fidan çeşidini kendileri ürettiğini söyleyen Mesut Kaya, üretmedikleri fidanları ise çeşitli yerlerden getirdiklerini söyledi. Zeytin üretimi yapamadıkları için bu fidanları Nizip’ten getirdiklerini söyleyen Kaya, limon fidanlarını ise İzmir’den temin ettiklerini kaydetti. Bölgenin hava şartlarının birçok fidan üretimi için olumlu olduğunu dile getiren Kaya, “Bölgemizde hava koşulları iyi olduğu için birçok fidanın yetiştiriciliğini burada yapabiliyoruz. Sattığımız fidanların genelini kendimiz üretiyoruz ancak, limon fidanlarını il dışından getirmek zorunda kalıyoruz. Bu fidanların da fiyatları yaşa göre değişiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle