Bağatar’a Şeyh Edebali’nin Öğütleri Hediye Edildi

Bağatar’a Şeyh Edebali’nin Öğütleri Hediye Edildi

Yeniden AK Parti İl Başkanı seçilen Muğlim Bağatar’ı ziyaret eden AK Parti Merkez İlçe Başkanı Umut Güçlü, Bağatar’a Şeyh Edepali’nin Osmangazi’ye verdiği öğüdün yazılı olduğu bir tabloyu hediye etti.

AK Parti 6. Olağan kongresinde yeniden il başkanlığına seçilen ve geçtiğimiz gün de mazbatasını alarak görevine kaldığı yerden devam eden AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar’a hayırlı olsun ziyaretleri sürüyor. Bu kapsamda Bağatar’ı makamında ziyaret eden AK Parti Merkez İlçe Başkanı Umut Güçlü ve yönetim kurulu üyeleri hayırlı olsun dileklerini ilettiler. Güçlü ziyaretin anısına Bağatar’a Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye öğütlerinin yazılı olduğu bir tablo hediye etti.

Şeyh Edebali’nin öğütlerinde ise şu sözler yer alır;
Ey oğul, artık Bey’sin! Bundan sonra öfke bana, uysallık sana. Gücenme bize, gönül alma sana. Suçlamak bize, katlanmak sana. Acizlik bize, hoş görmek sana. Anlaşmazlıklar bize, adalet sana. Haksızlık bize, bağışlamak sana. Ey oğul, sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz. Şunu da unutma; insanı yaşat ki devlet yaşasın. Ey oğul, işin ağır, işin çetin, gücün kula bağlı Allah yardımcın olsun… Güçlüsün, kuvvetlisin, akıllısın, kelâmlısın! Ama bunları nerede nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgârında savrulur gidersin. Öfken, nefsin bir olup aklını yener. Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olmalısın! Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi değildir. Bütün bilinmeyenler, fethedilmeyenler, görünmeyenler, ancak sen faziletli ve ahlâklı olursan gün ışığına çıkacaktır. Ey oğul, ananı, atanı say! Bereket büyüklerle beraberdir. İnancını kaybedersen, yeşilken çöllere dönersin. Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördüğünü görme! Bildiğini bilme! Sevildiğin yere sık gidip gelme! Ey oğul, üç kişiye acı: Cahil arasındaki âlime, zenginken fakir düşene ve hatırlı iken itibarını kaybedene. Ey oğul!  Unutma ki yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Haklıysan mücadeleden korkma”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle