“Akyol Derhal İstifa Etmelidir”

“Akyol Derhal İstifa Etmelidir”

Vatan Partisi İl Başkanı Ayşe Nilgün Metingü AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol ve AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ın da yer aldığı videonun sosyal medyaya düşmesi sonrasında bir açıklama yaptı.

Akyol’un Cumhuriyetin temel değerlerine bağlı kalacağına yemin ettiğini hatırlatan Metingü, “Akyol derhal o görevden istifa etmelidir” dedi.

Spsyal medya aracılığı ile kamuoyuna ulaşan ancak sonrasında AK Parti kanadından yapılan açıklama ile yalanlanan video ile ilgili bir açıklamada Vatan Partisi İl Teşkilatından geldi.  Vatan Partisi İl Başkanı Ayşe Nilgün Metingü tarafından yapılan açıklamada, “Seçim’den bir gün önce Ak Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Öztabak ve Yalova Milletvekili Meliha Akyol’un bir kahvehanede çekilen görüntüleri kamuoyunda büyük bir tepki yarattı. Bir şahsın, ‘Laiklerin, cumhuriyetçilerin, milliyetçilerin sonunu getir Allah’ım’ şeklindeki duasına ellerini açarak katılıp destek olmaları kabul edilemez. Bu koşullarda Sayın Öztabak seçimin tekrarlanması ısrarından vazgeçmelidir. Yalova’da seçim tekrarlansa bile milliyetçileri ve cumhuriyetçileri karşısına aldığı için kaybedecektir.

Sayın Akyol’a da milletvekili seçildikten sonra Gazi Meclis’te ettiği yemini hatırlatıyoruz. Cumhuriyet değerlerini ve milliyetçiliği hedef alan Akyol ne kendisine oy veren seçmenleri, ne de milletimizi temsil edemez. Kendisini derhal istifa etmelidir.  İçinde bulunduğumuz kriz ve güvenlik sorunu milleti birleştirme görevini önümüze koyuyor. Türkiye’de laik - şeriatçı cepheleşmesi yaratmaya çalışanlar kesinlikle kaybedecektir. Türkiye’deki esas cepheleşme milli - gayri milli cepheleşmesidir. Milliyetçilerin sonunun gelmesi için dua edenler bu cepheleşmede nerede konumlandıklarını açıkça ortaya koymuşlardır” dedi.

Seçim değerlendirmesi yaptı
Yerel seçim sonuçlarını da değerlendiren Metingü, “Yine sizler aracılığıyla 31 Mart 2019 yerel seçimlerine ilişkin değerlendirmemizi kamuoyuna sunuyoruz. Ekonomideki iflas, oyları da etkilemeye başladı. AK Parti’nin ve MHP’nin oy oranlarının yüzde 50’nin üzerinde olmasına bakanlar yanılırlar. Büyük kentlerde inişe geçen Ak Parti ile MHP, iktidarı da kaybetme sürecine girmişlerdir. Artık Ak Parti, Türkiye’yi tek başına veya MHP ile kurduğu hükümetlerle yönetemez. Bunu iki-üç yıldan beri söylüyorduk. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2019 yılında yapılsaydı, Tayyip Erdoğan kazanamayacaktı. Cumhurbaşkanlığı seçimini bu nedenle erkene aldılar. Sayın Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimini kazandı, ama işte 2019 yılındayız ve Ak Parti, Türkiye’yi tek başına yönetemez duruma gelmiştir. Seçimden birinci parti çıkması veya Cumhur İttifakı’nın yüzde 50’nin üzerinde olması Ak Parti’yi kurtarmaz, kurtaramıyor. Çünkü ekonominin borç batağında debelendiği bu süreç, hükümet sorununu daha da yakıcı olarak gündeme getirecektir. Ak Parti, bu sürece bu çizgide ve tek başına direnemez, sürece uyum göstermenin yollarını bulmak durumundadır” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle