100 Yıl Öncesindeki Şenköy


Bu haftaki Pazar Nostaljisi haberlerimizi Yalova’nın köylerine ayırdık. Bundan 100 yıl öncesinde çekilmiş ve Osmanlı dönemine ait Yalova’nın Şenköy, Cumhuriyet sonrasında İlyasköy ve Sugören köylerind

Bu haftaki Pazar Nostaljisi haberlerimizi Yalova’nın köylerine ayırdık. Bundan 100 yıl öncesinde çekilmiş ve Osmanlı dönemine ait Yalova’nın Şenköy, Cumhuriyet sonrasında İlyasköy ve Sugören köylerinde çekilmiş fotoğraflı haberlerimizi yayınlıyoruz.

İşte gördüğünüz bu fotoğraf tam 102 yıl öncesine ait. Şenköy meydanında 1905 yılında çekilmiş. Bu fotoğrafın arka planında “Padişahım çok yaşa” sözleri yer alıyor. Bu yazının yazılmasının nedenlerinden biride o dönemler tahta çıkan padişahın kutlama törenlerinin yapılması. Köy meydanında bulunan konağın fotoğrafta da görülebileceği gibi süslenmiş ve bu düzeneğin önünde fotoğraf çekimi gerçekleşmiştir.

Şenköy Osmanlı dönemindeki ismi Kocadere-i Bala ‘dır. Kuruluşu İstanbul’un fethinden sonraki döneme rastlar. Eldeki tarihi kanıtlar da, Köy mezarlığındaki eski mezar taşları da bize kuruluş tarihi hakkında bilgi vermektedir.

Kocadere-i Bala ismiyle anılan köy 1950 yılında İstanbul Valisi Fahrettin Kerim GÖKAY ‘ın ziyaretleri sırasında ”Şen ve neşeli gördüm  Şenköy olsun” diyerek değiştirilmiştir. Şenköy, Yalova’nın batısında kurulan üç Türk köyünden biridir. İhtimal ki Osmanlı arşiv belgesinden şu ana kadar ulaşabildiğimiz bilgiler ışığında 2000 haneli Katırlı Rum Köyü ile 450 haneli Ergene Rum köyünü kontrol altında tutacak uç karakol görevi yapacak mahiyette kurulmuş daha sonraları da göç alarak bir yerleşim yeri haline dönüşmüştür. Köyde Osmanlı döneminden kalma muntazam bir hamam, suçluları nezaret altında tutabilmek için hapishane, okulu ve günümüze kadar ulaşan cami minaresi bulunmaktadır. Bu eserler bize köyün kuruluş tarihi ile ilgili tahmini bilgiler vermektedir. Bu eserlerden günümüze ulaşan sadece minaredir.
Fotoğrafın büyük halini görmek için tıklayınız

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle